Gry Karciane i Planszowe

Możliwe że wielu z was pogrywa w wolnym czasie w różnego rodzaju gry planszowe lub karciane które w ostatnim czasie robią się z powrotem popularne. Niestety gry takie zawsze mają jedną wadę iż nie zawsze jest z kim pograć. I chociaż to właśnie rozgrywka w gronie znajomych daje najwięcej frajdy istnieje kilka interesujących komputerowych alternatyw jednymi z najciekawszych są OCTGN i Vassal Engine.


 
OCTGN
 
OCTGN (Online Card and Tabletop Gaming Network) jest programem który umożliwia nam na granie w gry karciane za pośrednictwem sieci obecnie system wspiera takie gry jak:
 

7th Sea CCG
A Game of Thrones LCG
A Game of Thrones LCG 2.0
Android:Netrunner
Call of Cthulhu LCG
Card Fighters’ Clash
Cards Against Humanity
Doomtown
Duel Masters
Duel Masters OCG
Dune CCG
Force of Will TCG
Kaijudo
Legend of the Five Rings
Mage Wars
Magic: the Gathering
My Little Pony CCG
Netrunner CCG
Pathfinder Adventure Card Game
Romance of the Nine Empires
Sentinels of the Multiverse
Spycraft CCG
Star Realms
Star Wars: The Card Game
The Lord of the Rings: The Card Game
VS System
Vampire: the Eternal Struggle
Vs. System 2PCG
Warhammer 40,000 Conquest LCG
Warhammer Invasion LCG
 
Do tego jeśli mamy odpowiednią wiedzę możemy samemu stworzyć moduł do wybranej gry karcianej.
 
Żeby jednak zacząć korzystać z OCTGN musimy dokonać drobnej konfiguracji:
 
Po pierwsze ściągamy program z tej strony https://www.octgn.net/Home/GetOctgn aktualnie dostępna jest jedynie wersja pod systemy Windows.
Po włączeniu programu tworzymy nowe konto podając nasz mail, login i hasło
Z początku niestety liczba gier ogranicza się właściwie do kilku prostych podstawowych pozycji. Wchodzimy więc w zakładkę „Games Manager” i klikamy na przycisk „Add Game Feed”. Pojawi nam się nowe okno w którym musimy wpisać następujące informacje:
Name: OCTGN Directory
Feed URL/Path: httpss://www.myget.org/f/octgngamedirectory
Username:
Password:
 
Klikamy „Add”.
 
Obok przycisku „Add Game Feed” znajduję się lista rozwijana. Klikamy na nią powinna w niej znajdować się teraz możliwa do wyboru opcja „OCTGN Directory” wybieramy ją. Pojawi nam się lista dostępnych na OCTGN gier. Wybieramy te które nasz interesują i klikamy install.
 
Mamy już właściwie wszystko pozostaje jedynie jeszcze ściągnąć obrazki kart. Niestety dla każdej z gier musimy zrobić to oddzielnie do tego z powodów praw autorskich wielu z producentów nie pozwala na zamieszczanie swoich kart w internecie licząc iż gracze kupią najpierw fizyczną wersje gry i zeskanuj samodzielnie karty. Jeśli zaś karty są udostępnione często możemy spotkać się z tym iż będą one posiadały znak wodny lub ich opisy będą ocenzurowane.
 
Zdjęcia kart możemy sciągnąc z tej strony https://octgngames.com Po prawej stronie powinniśmy mieć kategorie Game Directory w której znajdziemy odnosniki dla dedykowanych gier. W nich powiniśmy znalesć zakładkę typu image pack/sets bądz podobną.
 
Kiedy mamy już ściągnięte pliki wystarczy wybrać „Add image packs”.
 
Wielu graczy już samemu przygotowało pliki z obrazkami wysokiej jakości i często wystarczy ich jedynie spytać czy nie byliby w stanie udostępnić swoich zasobów oszczędzając nam pracy. Osobiście korzystam z tej platformy od czasu do czasu by zagrać w Warhammer 40000 Conquest. Jeśli ktoś byłby zainteresowany pojedynkiem/nauką zapraszam do kontaktu.
 

Vassal Engine

 
Inną ciekawą platformą jest Vassal Engine. Vassal Engine pozwala nam na zagranie w prawie 2000 gier planszowych zarówno tych popularnych jak Posiadłość Szaleństwa, Zimna Wojna czy Arkham Horror jak i mniej popularne tytuły. Do tego każdy może samemu stworzyć moduł na tą platformę. Napisana jest ona w Javie i działa na każdym środowisku gdzie mamy zainstalowaną Wirtualną maszynę Javy.
 
Samo korzystanie z Vasal Engine jest bardzo proste wystarczy ściągną z tego adresu instalkę https://www.vassalengine.org/download.php Po instalacji musimy jeszcze dograć interesujące nasz tytuły. Listę wszystkich modułów bierzemy z tej strony https://www.vassalengine.org/wiki/Category:Modules Sciągamy interesujący nasz tytuł i w programie wybieramy file -> open I to tyle.
 
Inne warte według mnie wspomnienia pozycje to:
 
https://www.jinteki.net – Strona dedykowana popularnej grze CCG Android Netrunner
https://innovation.isotropic.org – Strona dedykowana popularnej grze Innowacje
https://en.boardgamearena.com – Przeglądarkowa platforma z całkiem bogatą listą popularnych gier karcianych i planszowych
 
I to wszystko. Znacie może jeszcze jakieś platformy warte wspomnienia?

Dodaj komentarz

WordPress Video Lightbox Plugin